Zaujímavosti

Tu budem písať nejaké zaujímavosti o vtákoch, ak by ste sa však aj vy chceli podeliť s nejakým poznatkom, napísšte my na facebooku (ak nemáte tak azet). Vela sa aj dozviete na: www.vtaky.sk

Autá menia vtáky, skrátili im dĺžku krídiel

Vedci zistili, že vtáky sa prispôsobili nebezpečnej premávke. Zmenšili sa im krídla.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Pre vtáky je ťažké prispôsobiť sa životu okolo ľudí. Každý rok pritom zomrie pri zrážke s autami približne 80 miliónov týchto živočíchov.

Podľa najnovšej štúdie publikovanej v časopise Current Biology však existuje druh, ktorý sa to naučil.

Menšie krídla

Petrochelidon pyrrhonota zakladá svoje hniezda v blízkosti ľudskej populácie. V priebehu niekoľkých desaťročí sa mu vyvinuli krídla, ktoré sú kratšie a pružnejšie. Podľa biológov to umožňuje ľahšie predísť zrážke s autom.

Ornitológovia Charles a Mary Brownovci sledovali tridsať rokov populácie týchto vtákov a ich sociálne správanie v západnej Nebraske.

Zhromaždili 104 vtákov zabitých vozidlom a 134 vtákov zabitých náhodne v sieťach. Všimli si pokles ročného počtu zabitých vtákov autami, aj keď celková populácia vtákov rástla.

Porovnaním krídiel vtákov z oboch skupín tiež vedci zistili, že tie, ktoré zabilo auto, ich mali dlhšie ako tie, ktoré zomreli iným spôsobom.

Tlak prostredia

„Skrátenie krídiel podporuje myšlienku, že vtáky sa prispôsobujú narušenému prostrediu, podobne ako iné organizmy,“ povedal Brown podľa časopisu Nature.

Podľa neho existujú dôkazy, že vďaka kratším krídlam sa vtáky stali aktívnejšími. „Môžu sa rýchlejšie otočiť o 90 stupňov,“ povedal Brown. To by im podľa neho mohlo pomôcť pri vyhýbaní sa cestnej premávke.


 

Čo si o tom myslíte?

Dátum: 02.09.2018

Vložil: Alberttoupe

Titulok: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is a vital part of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate is located just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.



Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all types of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect inside gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections originating from other regions in the body. A patient can experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal with the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some from the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and will also also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations per week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to look at to be sure a healthy prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to select prostate examination at least one time 12 months.

Pridať nový príspevok

Vtáčím kolóniám na Dunaji hrozí zánik kvôli chýbajúcej ochrane
Vyše tisíc ornitológov a ochranárov sa obrátilo na MŽP s výzvou na zmenu

Čajka čiernohlavá

V prvej polovici mája prebieha každoročne na Slovensku sčítanie vtáctva hniezdiaceho v kolóniách. Cieľom je zistiť, ktoré vtáčie druhy sú u nás ohrozené, a ktorým sa naopak darí. Ornitológovia rátajú čajky, kačice, rybáre riečne a ďalšie druhy, ktoré v tomto období len začínajú hniezdiť a ich zrátanie je preto jednoduchšie, lebo sa zdržujú len na jednom mieste. Tohtoročné sčítanie však predovšetkým na Dunaji prinieslo znepokojujúce výsledky.

„Zánik jedenástich kolónií vodného vtáctva je pre Slovensko veľmi zlou vizitkou. Obzvlášť, keď na Dunaji ostali po jeho regulácii už len posledné ostrovčeky, na ktorých tieto kolónie hniezdia. Absencia ich ochrany napriek niekoľkoročnému upozorňovaniu na problém je o to viac zarážajúcejšia, že sa jedná napríklad o najväčšiu kolóniu čajky čiernohlavej v strednej Európe, ktorá inde na Slovensku početne nehniezdi,“ uvádza Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.  Pokračujúca absencia ochrany tak môže spôsobiť zánik aj tejto významnej a jedinej veľkej kolónie na Dunaji. Ochrana je dôležitá aj pre susedné krajiny, nakoľko na Dunaji hniezdi významná časť populácie tejto vzácnej čajky v stredoeurópskom regióne. Problém už mohol byť vyriešený začiatkom roka, kedy Ministerstvo životného prostredia SR dokončilo prípravu vyhlášky, ktorá mala ukotviť efektívnu ochranu Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy. Príprava vyhlášky však mešká a v jej prijatí sa nič neposúva ďalej už niekoľko mesiacov.

Ochranári tak neskrývajú svoje rozčarovanie z toho, že Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republike nevie opraviť ani banálnu chybu, ktorá pritom pre ochranu prírody môže mať na Dunaji fatálne následky. „Chceli by sme výzvou, ktorú sme doručili na ministerstvo vyzvať ministerstvo a ministra životného prostredia, aby urýchlene prijali zmeny potrebné pre zachovanie vzácnych druhov. Veríme, že sa zmeny podarí dosiahnuť rýchlo, keďže ochrana sa týka pozemkov vo vlastníctve štátu, navyše v správe organizácií pod gesciou MŽP SR. Ak sa nepodarí presadiť ochranu, kde to už súčasná vlastnícka štruktúra dovoľuje, ťažko potom uveriť, že bude môcť fungovať ochrana prírody a zámeny pozemkov tak, ako to navrhuje ministerstvo v novele zákona o ochrane prírody a krajiny,“ dopĺňa Jozef Ridzoň. Výzvu za urýchlené zavedenie ochrany podporilo viac ako tisíc ornitológov a ochranárov, pričom zber podpisov prebiehal len niekoľko dní v priebehu minulého týždňa po zistení negatívneho stavu po sčítaní hniezdiacich vtákov v kolóniách1).

V posledných piatich rokoch totiž vodné vtáky pravidelne hniezdili v kolóniách na sedemnástich ostrovoch a ostrovčekoch. Tento rok však bolo zistené, že jedenásť kolónií, kde hniezdili stovky párov vodného vtáctva, zaniklo a vznikla len jedna nová kolónia. Napriek tomuto nepriaznivému vývoju Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky neprijalo potrebné opatrenia, ktoré by mohli stav zmeniť, prípadne zachovať súčasný stav. Preto SOS/BirdLife Slovensko doručila tento týždeň na ministerstvo výzvu, ktorú podpísalo niekoľko stoviek ornitológov a ochranárov, v ktorej žiadajú prijatie urýchlených opatrení na zabránenie ďalších škôd na prírode.

„Na problém ochrany upozorňujeme už niekoľko rokov. Nulová ochrana týchto významných miest spôsobuje, že sú kolónie často nekontrolovane rušené, dochádza k zvýšenej mortalite mláďat, veľkému rušivému pohybu motorových člnov v blízkosti hniezdnych ostrovov, kempovaniu a často aj stanovaniu v bezprostrednej blízkosti kolónií. Všade inde v Európe sú pritom takéto významné lokality efektívne a prísne chránené,“ vysvetľuje Ján Gúgh, hovorca SOS/BirdLife Slovensko. To, že príslušné ministerstvo nedokázalo prijať efektívnu ochranu už dlhé roky, zvýrazňuje neochotu kompetentných riešiť tento problém. V roku 2008 bolo vyhláškou vyhlásené Chránené vtáčie územie Dunajské luhy. Pri príprave vyhlášky došlo pravdepodobne k  preklepu v texte, v čoho dôsledku sa vyhláška odvoláva na nesprávne prílohy. Zdržiavanie opravy týchto jednoduchých chýb spôsobuje to, že sa nedá určiť, kde platia obmedzenia a ochrana prírody sa tak nedá v dôsledku pár chybných číslic realizovať.

Čo si o tom myslíte?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Hlúpy vták Dodo nebol hlúpy. Len sa nebál

Bol veľký, nikoho sa nebál, ale hlúpy určite nebol. Nelietavý vták Dodo, ktorý žil na ostrove Maurícius. Nakoniec sa stal obeťou ľudí.

 
Vták Dodo Vták Dodo

Bol asi meter vysoký a vážil približne dvadsať kíl. Na ostrove Maurícius, kde žil, nemal prirodzených nepriateľov, a tak sa nebál ani úplnej novinky na ostrove – človeka. Prvá zmienka o vtákovi Dodo je z roku 1598, keď o ňom napísali holandskí námorníci. Kým na Maurícius neprišiel človek, populácia Dodov sa hojne rozrastala. Človek s ním však doslova urobil krátky proces. Stačilo mu len 83 rokov, aby vtáka Dodo vymazal z planéty Zem.

Dodo nie je Jozef

Jeho meno Dodo nemá nič spoločné s familiárnym pomenovaním Jozefa. Ide v podstate o hanlivé označenie tohto vtáka, ktoré sa voľne prekladá ako hlúpy, hlupák. Niektorí označenie Dodo spájajú s holandským slovom dodoor, čo znamená leňoch, alebo s hanlivým doaerse, čo sa dá voľne preložiť ako tučný zadok. Anglický cestovateľ a historik Sir Thomas Herbert (1606 – 1682) v roku 1627 spomínal vtáka s menom Dodo. Či však je on, kto vymyslel meno pre najväčšieho vtáka na Mauríciu, nie je isté. Jedno z pôvodných označení pre Doda bolo aj walghvogel, čo znamená odporný vták. Súviselo to však predovšetkým s jeho chuťou. Paradoxne, hoci nechutil najlepšie, námorníci ho lovili práve kvôli tomu, aby ho zjedli. No a na záver témy jeho mena už len české pomenovanie pre Doda – Blboun nejapný...


Dodo na historickom obrázku
Nebol hlúpy

Pravda je taká, že hoci sa o Dodovi hovorí a píše ako o hlúpom vtákovi, hlúpy určite nebol. Problém bol v tom, že sa nikoho nebál, a tak keď prichádzal naivne a s istotou k ľudským obydliam, mohol v porovnaní s plachými zvieratami pôsobiť hlúpo. A keďže nevedel lietať, bol pre ľudí ľahkou korisťou. Vzhľad, ako ho poznáme z dobových kresieb či z rekonštrukcií, nemusí bezprostredne zodpovedať skutočnému vzhľadu Doda. Na všetkých kresbách vyzerá ako vypasená sliepka, ale Dodo sa živil ovocím, ktoré na Mauríciu nedozrievalo celý rok. Takže sa musel v čase úrody nakŕmiť tak, aby prežil obdobie sucha. Takže je veľmi pravdepodobné, že guľatí vtáci Dodo z kresieb boli maľovaní práve v čase, keď vrcholilo ich vykrmovanie.

To, že bol Dodo hlúpy, je absolútny nezmysel. Jeho vyhynutie, resp. vykynoženie, nesúviselo s jeho inteligenciou, ale s tým, že stredovekí moreplavci nemali žiadnu úctu k živej prírode a Dodo sa stal ich obeťou. Okrem toho zvieratá, ktoré so sebou priviezli, ničili hniezda vtáka Doda a jeho vajíčka. Osud jedinečného vtáka tak bol spečatený.  

Dnes je vták Dodo, rovnako ako legendárna poštová známka Modrý Maurícius, symbolom tohto ostrova.

 

Čo si o tom myslíte?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

 

Viaceré druhy vtákov nocujú spoločne, ornitológovia sledovali kane

Nocoviská dravcov a sov sú zriedkavejšie ako napríklad havranov či husí, čo súvisí aj s prirodzenou vzácnosťou týchto vtákov.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Počas uplynulých šiestich mesiacov hľadali ornitológovia nocoviská kaní sivých. Tieto dravce na Slovensko pravidelne prilietajú zimovať zo severu Európy a večer sa zlietava na spoločné nocovanie i niekoľko desiatok jedincov. Nocoviská dravcov a sov sú zriedkavejšie ako napríklad havranov či husí, čo súvisí aj s prirodzenou vzácnosťou týchto vtákov.
 "Spoločne nocujú i iné druhy vtákov – od tých najmenších, akými sú napríklad drobné oriešky hnedé, ktorých v jednej búdke môže spať až 20 – 30 jedincov, až po tie najväčšie – spoločne nocujú napríklad i orly morské. Najpočetnejšie bývajú na nocoviskách pinky severské, ktorých počty môžu dosiahnuť až neuveriteľných niekoľko stotisíc jedincov," priblížil Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. 
Na šiestich dohľadaných nocoviskách kaní sivých túto zimu nocovalo spolu cez 45 vtákov. "Sledovanie nie je samoúčelné. Zisťujeme zmeny v početnosti, snažíme sa eliminovať možné hrozby zo strany ľudí. Okrem toho pozorovať zlietavajúce sa dravce zo širokého okolia na jedno miesto v kulise zapadajúceho slnka je neuveriteľne pôsobivým zážitkom," povedal Noga.
Monitoring nocovísk vybraných druhov dravcov sa realizoval v rámci programov cezhraničnej spolupráce s Rakúskom a Maďarskom.

 

Čo si o tom myslíte?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok